Kredyt we frankach – co robić?
Najgorszym posunięciem jakiego można dokonać w akcie paniki jest przewalutowanie kredytu na złotówki. W ten sposób zamieni się bowiem nisko oprocentowany kredyt we frankach, na wyżej oprocentowany kredyt w złotówkach, więc raty automatycznie się zwiększą.
Poprawianie zdolności kredytowej
Aby poprawić zdolność kredytową należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim warto pozbyć się wszystkich innych kredytów. Takie niespłacone zobowiązania bardzo negatywnie wpływają na zdolność kredytową.
Całkowity koszt kredytu hipotecznego
Kredyty hipoteczne są obciążone wieloma opłatami dodatkowymi, poza tymi oczywistymi jakimi są odsetki. Koszty te można podzielić na powstające przy zaciąganiu kredytu, i te które powstają w trakcie jego spłaty, np. podczas skrócenia okresu kredytowania na wniosek kredytobiorcy.
Ubezpieczenie kredytu

Wychodząc naprzeciw potrzebie ochrony praw kredytobiorców Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację U, która szczegółowo określa sposób ubezpieczenia kredytów hipotecznych, a także jakie decyzje w tym zakresie może podejmować bank, a jakie klient.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Niezbędne dokumenty

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, należy być przygotowanym na masę formalności. Zaciągnięcie kredytu nie jest bowiem jednostronną decyzją kredytobiorcy – bank w trosce o swoje interesy musi również takiego kandydata zweryfikować…

CZYTAJ ARTYKUŁ

Wkład własny

W roku wejścia w życie Rekomendacji wysokość wkładu własnego wynosiła 5% wartości kredytu, ale wraz z początkiem roku 2015 wzrosła do 10%, a w latach 2016 i 2017 zwiększy się kolejno do 15% i docelowych 20%.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Artykuły

Sytuacja cenowa na rynku nieruchomości wydaje się stabilna. Stawki ofertowe na rynku wtórnym spadają tylko nieznacznie i można stwierdzić, że nadal utrzymuje się na nim drożyzna. Jednak jeśli spojrzymy na sektor mieszkań z perspektywy, to okazuje się, że w ujęciu rocznym mamy do czynienia z wyraźnymi korektami cen w dół. Odwrócenie trendu zwyżkowego można zaobserwować […]

Produkty finansowe z oprocentowaniem opartym na stawce WIRON nie zagościły na długo w ofercie banków. Te banki, które w ofertach kredytów hipotecznych zdążyły zmienić WIBOR na WIRON, powróciły do dawnej stawki. W najbliższym czasie będą musiały zrobić kolejną zmianę.

Już od kilkunastu lat Polska jest w czołówce pod względem wysokości kosztów całkowitych kredytów hipotecznych. W tych niechlubnych statystykach wyprzedziły nas tylko Węgry. Średnie oprocentowanie takiego zobowiązania wynosi w Polsce 5,1 proc., natomiast w Danii, Szwajcarii czy Finlandii nie przekracza 2 proc. Czy już zawsze będziemy skazani na drogie kredyty?

Przez ostatnie półtora roku ludność naszego kraju zmniejszyła się o 250 tysięcy osób. Według szacunków ekspertów co piąte mieszkanie w Warszawie i co siódme w Krakowie stoi puste. Mimo to większość młodych ludzi pracujących musi mieszkać z rodzicami, bo nie stać ich na własne lokum. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że w Polsce ceny mieszkań rosną […]

Load more

Kredyty

Wg definicji encyklopedii powszechnej, kredyt jest odstąpieniem dłużnikowi przez wierzyciela określonej wartości w pieniądzu lub w towarach, na warunkach zwrotu równowartości w określonym terminie. W zależności od kwoty kredytu i jego celu, wyróżniamy kilka rodzajów kredytów, w tym:

  • kredyty hipoteczne, mieszkaniowe, kredyt refinansowy, konsolidacyjny i pożyczka hipoteczna;
  • kredyty samochodowe;
  • kredyty gotówkowe.

Główną różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką są akty regulujące te umowy. W przypadku kredytów jest to prawo bankowe, a w przypadku pożyczek aktem regulującym jest kodeks cywilny. Poza tym kredytu mogą udzielać wyłącznie banki, podczas gdy pożyczki może udzielić każda osoba fizyczna bądź prawna. Kolejnym wymogiem różniącym te dwa typy umów jest wymóg dotyczący określenia celu, który odnosi się tylko do kredytów.