Kredyt hipoteczny to zobowiązanie rzędu kilkuset tysięcy złotych, dlatego warto się do tego wcześniej przygotować. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na uzyskanie finansowania i otrzymamy atrakcyjne warunki. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać.
W związku z dużą popularnością rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny jest teraz wyjątkowo długi. Aby więc usprawnić i przyspieszyć całą procedurę, jeszcze przed złożeniem wniosku najlepiej zadbać o to, aby wszystkie warunki zależne od nas, czyli kredytobiorcy zostały spełnione.
Udokumentowane dochody
Do otrzymania kredytu hipotecznego niezbędna jest zdolność kredytowa, a na nią w największym stopniu wpływa wysokość dochodów. Trzeba jednak pamiętać, że liczą się tylko udokumentowane dochody, które otrzymujemy na konto bankowe. Dlatego nawet kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt (zazwyczaj banki badają historię rachunku z ostatnich 3 – 6 miesięcy) warto zadbać o to, aby faktyczna kwota pensji, którą otrzymujemy, nie była wypłacana w gotówce, tylko przelewana na konto.
Jeśli zastanawiamy się, czy nasze aktualne dochody będą wystarczające do uzyskania danej kwoty finansowania, to możemy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności kredytowej. Pozwolą nam one oszacować, czy nie trzeba będzie np. poszukać dodatkowej pracy albo wynegocjować podwyżki, aby bank udzielił nam kredytu.
Uporządkowana historia kredytowa
Podczas oceny zdolności kredytowej bank zweryfikuje naszą historię kredytową, czyli to, czy mamy zobowiązania, w jakiej kwocie i czy regularnie je spłacamy. Każdy produkt kredytowy, nawet jeśli z niego nie korzystamy, obciąża zdolność. Dlatego opłaca się zrezygnować np. z nieużywanej karty kredytowej albo spłacić do końca niewielką pożyczkę.
Mitem jest, że do otrzymania kredytu hipotecznego wymagane jest posiadanie historii kredytowej. Nie bierzmy więc tylko po to małego kredytu gotówkowego czy sprzętu na raty. Ewentualne spóźnienie się ze spłatą rat będzie większym problemem niż posiadanie czystej karty.
Wkład własny
Aby otrzymać finansowanie na mieszkanie czy dom, trzeba posiadać wkład własny w wysokości min. 10 proc. wartości nieruchomości. Jeśli więc chcemy kupić mieszkanie np. za 600 tys. zł, to musimy dysponować kwotą przynajmniej 60 tys. zł.
Trzeba więc dużo wcześniej zabrać się za oszczędzanie.
Porównanie ofert
W większości banków na rynku można otrzymać kredyt hipoteczny, ale oferty znacznie się między sobą różnią. Dlatego nie opłaca się wybierać pierwszej lepszej instytucji, tylko lepiej zapytać o warunki kredytowania w kilku bankach, by wybrać tę najlepszą.
Możemy również udać się po pomoc do eksperta kredytowego, który ma łatwy dostęp do wielu rynkowych ofert. Przedstawi je nam w zrozumiały sposób i doradzi, którą najlepiej wybrać.
Niezbędne dokumenty
Po wstępnym zapoznaniu się z tym, co proponują banki, warto dowiedzieć się, jakich dokumentów do kredytu wymagają najbardziej interesujące nas instytucje. Dokumenty zawsze dotyczą kredytobiorcy (np. dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach) i nieruchomości (np. wyciąg z księgi wieczystej), ale często trzeba donieść dokumenty dotyczące np. różnych okresów albo wypełnić je na drukach banku.