Prospekt informacyjny dewelopera to dokument, dzięki któremu osoba kupująca nieruchomość na rynku pierwotnym może zdobyć komplet niezbędnych informacji. Z prospektem informacyjnym należy się zapoznać jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie. Jest to szczególnie istotne w przypadku dopiero realizowanych inwestycji, gdy nie możemy obejrzeć gotowej nieruchomości.
Każdy deweloper jest zobowiązany do przygotowania prospektu informacyjnego realizowanej przez siebie inwestycji jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży. Obowiązek ten wprowadziła ustawa deweloperska, czyli ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r.
Dokument, dzięki któremu możemy podjąć świadomą decyzję
Prospekt informacyjny, który jest załącznikiem do umowy deweloperskiej, powinien być przygotowany zgodnie ze wzorem narzuconym przez ustawodawcę. Dzięki temu mamy pewność, że każdy taki dokument zawiera wszystkie potrzebne informacje. Każdy prospekt informacyjny składa się z dwóch części:
Z części ogólnej dowiemy się najważniejszych informacji o deweloperze. Oprócz podstawowych informacji oraz danych kontaktowych w pierwszej części znajdziemy szczegóły dotyczące historii dewelopera, jego doświadczenia na rynku oraz wcześniej zrealizowanych inwestycji. Deweloper jest również zobowiązany do poinformowania, czy było lub jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne na kwotę powyżej 100 tys. zł.
Znajdziemy tu też podstawowe informacje o realizowanej inwestycji, takie jak harmonogram budowy i terminarz realizacji poszczególnych etapów.
W tej części dokumentu deweloper przedstawia informację o gruncie, na którym jest realizowana inwestycja oraz o otoczeniu stawianego budynku lub osiedla. W prospekcie powinny się znaleźć informacje dotyczące planowanych inwestycji w najbliższym otoczeniu wraz z planami zagospodarowania przestrzennego lub Warunkami Zabudowy sąsiednich działek.
Dowiemy się z niego również o planowanej rozbudowie infrastruktury, sieci drogowej lub inwestycjach komunalnych. Firma realizująca budowę ma też obowiązek poinformować w prospekcie o występujących w okolicy lub planowanych do realizacji obiektach, które mogą być uciążliwe dla mieszkańców ze względu m.in. na zapach czy hałas.
Szczegóły dotyczące kupowanego lokalu
Druga część prospektu emisyjnego to część indywidualna. W niej muszą być zamieszczone szczegółowe informacje dotyczące kupowanego przez nas mieszkania. Najważniejsze dane to oznaczenie lokalu, informacja o jego powierzchni, dane umożliwiające jednoznaczne wskazanie określonego lokalu wraz z jego usytuowaniem w budynku oraz cena za metr kwadratowy. W prospekcie znajdziemy też informacje dotyczące układu pomieszczeń oraz standardu wykończenia lokalu oferowanego przez dewelopera.
W części indywidualnej znajdziemy również informacje o budynku, takie jak: liczba kondygnacji, liczba lokali mieszkalnych i użytkowych, dane dotyczące garażu podziemnego lub naziemnego wraz z liczbą dostępnych miejsc parkingowych, informacje dotyczące standardu wykończenia części wspólnych budynku oraz aranżacji przestrzeni wokół budynku lub na osiedlu.
Deweloper musi przekazać prospekt bezpłatnie przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Oprócz niego deweloper jest zobowiązany do przedstawienia innych potrzebnych dokumentów takich, jak: dokumenty rejestrowe firmy i jej sprawozdania finansowe, księgi wieczyste gruntów, na których jest lub będzie realizowana inwestycja, projekt budowlany, prawomocne pozwolenie na budowę, dokumenty potwierdzające wpis dewelopera do KRS czy CEIDG.
Prospekt może zostać udostępniony w wersji tradycyjnej lub elektronicznej. Jeśli będą rozbieżności między danymi zawartymi w prospekcie i w umowie deweloperskiej, to klient może odstąpić od niej w ciągu 30 dni.