Kwestie mieszkalnictwa były poruszane w kampanii wyborczej przez wszystkie partie. Co politycy proponują w tym zakresie Polakom?
Polskie Stronnictwo Ludowe obiecuje program “Własny Kąt”, który będzie miał na celu zapewnienie polskim rodzinom nawet 50 tysięcy złotych wkładu własnego z budżetu państwa na zaciągnięcie kredytu na pierwsze mieszkanie. Nic nie wiadomo jednak na temat szczegółów tego programu. PSL zapowiedziało tylko, że dzięki niemu 100 tysięcy rodzin dostanie szansę na własne mieszkanie, co ma wpłynąć także na poprawę dzietności. Partia chce również programu “Ziemia dla młodych”. Ma on umożliwić osobom do 35. roku życia na zakup działki budowlanej z zasobów samorządu czy państwa za symboliczną złotówkę. Razem z działką sprzedawany byłby projekt domu.
Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar kontynuować program Mieszkanie Plus, który zakłada nowe inwestycje mieszkaniowe. Do 2030 roku w jego ramach ma powstać nawet milion mieszkań. Wsparciem dla wynajmujących mają być również dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. PiS chce stawiać na termomodernizację i remonty budynków z wielkiej płyty.
Sojusz Lewicy Demokratycznej stawia na pomysł tanich mieszkań na raty. Chce stworzyć publiczne przedsiębiorstwo, które na przestrzeni 10 lat zapewni milion mieszkań na terenach Skarbu Państwa. W praktyce koszt wynajmu ma być niższy niż 20 zł za metr kwadratowy. Mieszkania będą do kupienia na raty z oprocentowaniem maksymalnym 3%. SLD chce skończyć z reprywatyzacją. Zakazana ma zostać emisja lokatorów na bruk.
Konfederacja Wolność i Niepodległość nie chce w bezpośredni sposób wspierać kupujących mieszkania. Ma jednak zamiar wprowadzić zerowy PIT i znieść konieczność płacenia składek na ZUS. To da niemal 1000 złotych miesięcznie dla każdej pracującej osoby. Pieniądze te przeznaczyć będzie można oczywiście na dowolny cel.
Koalicja Obywatelska z kolei planuje powrót dobrze znanego programu Mieszkanie dla Młodych. Zakłada on jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego w przypadku osób poniżej 35. roku życia. Limit wieku nie dotyczyć ma rodzin z minimum trójką dzieci. KO chce, aby dofinansowanie wynosiło od 10% w przypadku singli do aż 30% dla osób z minimum trojgiem dzieci. Mowa o wartości odtworzeniowej mieszkania w zależności od jego lokalizacji. Program ma jednak obejmować tylko mieszkania z rynku pierwotnego. Koalicja chce także programu dofinansowania samorządowych inwestycji w tzw. mieszkania na wynajem z budżetu państwa. Samorządy mają otrzymać całość wpływów z podatków dochodowych i przy okazji nieruchomości ze Skarb Państwa. KO chce ponadto stworzyć zachęty dla inwestycji korporacyjnych we wspomniane mieszkania na wynajem w formie spółek typu REIT. Są to firmy, które inwestują w wynajem nieruchomości. W zamian za różnego rodzaju zachęty podatkowe mają one inwestować właśnie w mieszkania na wynajem. Koalicja chce wprowadzić w życie program Łazienka w każdym domu. Okazuje się bowiem, że wciąż prawie w milionie mieszkań nie ma toalety. Dodatkowo 500 tysięcy lokali mieszkalnych nie posiada bieżącej wody.
Uważam, że mieszkanie plus to bardzo potrzebny program. Dobrze, że się rozwija.