Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, liczba budów rozpoczętych przez deweloperów w lutym 2025 r. spadła o ponad jedną piątą w ujęciu rocznym, a w miesięcznym o blisko 13,5%. Również mniej było oddanych do użytkowania mieszkań. Deweloperów dopadł zimowy letarg.

Lokale mieszkalne i domy oddane do użytkowania

W lutym br. oddano do użytku 8912 mieszkań, czyli o 5,1% mniej niż w styczniu, a także o 9% mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Patrząc na okres ostatnich sześciu lat, tegoroczny luty okazał się jedynie lepszy od tego sprzed dwóch lat, kiedy liczba lokali mieszkalnych oddawanych do użytkowania przez deweloperów spadła do poziomu odnotowanego w 2018 r.

Wyniki indywidualnych inwestorów nie wyglądają lepiej. W lutym oddali oni do użytku 5627 domów, co było wynikiem o 4,8% gorszym niż w lutym zeszłego roku i jednocześnie najgorszym w historii ostatnich sześciu lat.

Rozpoczęte budowy domów i mieszkań

Luty przyniósł również spadek liczby rozpoczynanych budów. Otóż deweloperzy weszli na plac budowy 10 925 mieszkań, co po grudniu zeszłego roku jest najgorszym miesięcznym wynikiem od półtora roku. W ujęciu rocznym był to spadek o 23%, co nominalnie przekłada się na ok. 3,3 tys. mniej mieszkań.

Warto dodać, iż choć w dwuletniej relacji jest to wzrost o 65%, to wynika to z efektu wyjątkowo niskiej bazy, spowodowanej Bezpiecznym Kredytem 2%. Według specjalistów lutowy spadek może być związany z zapowiedziami ograniczenia przez deweloperów angażowania się w nowe projekty, co w efekcie będzie oznaczało dalszą przewagę podaży nad popytem.

W lutym 2025 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowy 5473 domów, co historycznie wiąże się ze znacznym wzrostem względem stycznia (+32% mdm). Natomiast wciąż był to wynik o 7% gorszy niż przed rokiem.

Wysokie statystyki odnośnie liczny rozpoczynanych budów w zeszłym roku, powodują, iż wciąż w budowie pozostaje więcej lokali w ujęciu rocznym. Według danych GUS, wraz z końcem lutego 2025 r. w budowie wciąż pozostawało 837,8 tys. mieszkań, czyli o 3,9% więcej niż pod koniec analogicznego okresu w 2024 r.

Pozwolenia na budowę lokali mieszkalnych i domów

Nieodmiennie wciąż najlepiej wyglądają statystyki dotyczące liczby uzyskiwanych pozwoleń na budowę. Jak pokazują dane, w lutym urzędy wydały deweloperom dokumenty zezwalające w przyszłości budowę 13 291 mieszkań, o 13% mniej niż przed rokiem.

Inwestorzy indywidualni mogą pochwalić się liczbą 5639 uzyskanych pozwoleń, co jest wynikiem porównywalnym do zeszłego roku.

Jakie prognozy podażowe na 2025 rok?

Specjaliści przewidują mniejszą aktywność w budownictwie mieszkaniowym. Mniej wystąpień o pozwolenia na budowę wskazuje na zabezpieczenie aktywności deweloperów na najbliższy rok w warunkach mniejszego popytu na mieszkania. Na ewentualne spadki stóp procentowych w drugim półroczu konsumenci zareagują na początku 2026 r. Maleją też szanse na wdrożenie rządowego programu tanich kredytów, dlatego klientami deweloperów pozostaną głównie zamożni z oszczędnościami lub dobrą zdolnością kredytową.

Dodaj komentarz