Produkty finansowe z oprocentowaniem opartym na stawce WIRON nie zagościły na długo w ofercie banków. Te banki, które w ofertach kredytów hipotecznych zdążyły zmienić WIBOR na WIRON, powróciły do dawnej stawki. W najbliższym czasie będą musiały zrobić kolejną zmianę.
Koniec kredytów hipotecznych, których oprocentowanie było oparte na wskaźniku WIBOR, został zapowiedziany już kilka lat temu. Uznano, że WIBOR, jako wskaźnik, który nie odzwierciedla faktycznego kosztu pozyskania pieniądza przez banki, nie nadaje się do wyznaczania oprocentowania kredytów oraz innych produktów finansowych.
Jego zawyżona wartość, która jest ustalana na zasadach odbiegających od rynkowych, sprawia, że koszt ponoszony przez kredytobiorcę może być zawyżony.
Krótkotrwały następca
W 2022 roku została podjęta decyzja, że WIBOR zostanie zastąpiony wskaźnikiem WIRON. Miał on sprawić, że obniży się oprocentowanie kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Dzięki temu miała się zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, co miało również doprowadzić do zwiększenia dostępności kredytów hipotecznych.
Banki nie śpieszyły się jednak z wprowadzeniem nowej stawki. Swoje kredyty o zmiennym oprocentowaniu oparł na niej jedynie Bank ING. Velo Bank zaczął wykorzystywać stawkę WIRON dla oprocentowania zmiennego, które miało obowiązywać po zakończeniu okresu obowiązywania stałego oprocentowania.
WIRF- będzie nową stawką bazową
WIRON szybko jednak zaczął sprawiać problemy i została podjęta decyzja o weryfikacji wcześniejszych ustaleń. W grudniu 2024 roku Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), który zajmował się ustaleniem nowego wskaźnika referencyjnego, wybrał indeks o technicznej nazwie WIRF-.
Nowy parametr, na podstawie którego będzie konstruowane oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych, hipotecznych, depozytów oraz innych produktów finansowych, bazuje na niezabezpieczonych depozytach Instytucji Kredytowych i Instytucji Finansowych.
W trakcie wcześniejszych analiz, które poprzedzały grudniową decyzję, analizowanych było również kilka innych wskaźników, ale wśród nich nie było już WIRON-u. WIRF-, którego nazwa prawdopodobnie będzie jeszcze zmieniona, został wybrany m.in. ze względu na:
– zmienność indeksu w czasie;
– powiązanie ze zmianami stóp procentowych NBP i zmianami warunków rynkowych;
– potencjał do zastosowania indeksu w szerokim zakresie umów i instrumentów finansowych;
– liczbę realizowanych transakcji oraz ich wartość.
Kolejne zmiany w ofercie banków
Wkrótce podana zostanie informacja dotycząca szczegółów wprowadzenia nowej stawki bazowej w bankach. Na pewno dostaną one kilka miesięcy na wprowadzenie zmian w swoich produktach. Dla klientów banków najbardziej odczuwalna powinna być zmiana dotycząca ofert kredytów hipotecznych. Produkty ze zmiennym oprocentowaniem powinny być tańsze niż obecnie. Eksperci przestrzegają jednak przed zbytnim optymizmem. Obniżka oprocentowania nie będzie wysoka.