Na wartość nieruchomości składa się szereg czynników. Poza metrażem, lokalizacją i komunikacją niezwykle istotną kwestią jest bezpośrednie otoczenie. Otóż obiekty sąsiadujące z nieruchomością mogą mieć wpływ na jej wartość – znacząco ją podnosić lub też skutecznie obniżać.

Co podnosi wartość nieruchomości?

Na wycenę nieruchomości znaczący wpływ będzie miało bezpośrednie otoczenie, czyli to, z jakimi obiektami będzie ona sąsiadowała. Niewątpliwie najbardziej pożądaną infrastrukturą są przedszkola, szkoły i przychodnie. Dodatkowo wartość podniesie bliskie położenie dworca kolejowego czy innych obiektów użyteczności publicznej, jak szpitali, policji i urzędów. Oczywiście istotna będzie także opinia o okolicy, w jakiej zlokalizowana jest nieruchomość. Każde miasto ma dzielnice, w których można czuć się mniej bezpiecznie ze względu na większy wskaźnik przestępczości lub wątpliwe sąsiedztwo. Choć znajdujące się tam nieruchomości mogą kusić niższymi cenami, to jeśli jest taka możliwość, to jednak warto rozważyć bardziej obiecujące lokalizacje.

Kolejnym dużym atutem jest, jeśli dana lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do punktów handlowych i usługowych, podnoszących komfort codziennego życia. Dlatego też ceny mieszkań w pobliżu centrów handlowych na ogół są nieco wyższe, gdyż lokalizacja taka zapewnia łatwy dostęp do sklepów spożywczych i odzieżowych, oraz innych punktów usługowych, jak i rozrywki, np. kina czy restauracji. Jeżeli natomiast nie ma możliwości mieszkania w bliskim sąsiedztwie większych punktów handlowych i usługowych, to potencjalni nabywcy wówczas będą zwracali szczególną uwagę na jakość połączeń komunikacji miejskiej i infrastruktury drogowej.

Szczególnie w dużych miastach dużą wartością dodaną będzie bliskość wszelkich terenów zielonych, rekreacyjnych oraz wypoczynkowych. Ponadto młodsi kupujący i najemcy mogą cenić sobie bliskość rozrywek takich jak puby czy dyskoteki, co już niekoniecznie będzie pożądane przez rodziny z dziećmi, czy osoby starsze.

Sąsiedztwo obniżające wartość nieruchomości

Tak jak obecność podstawowej infrastruktury podnosi wartość nieruchomości, tak samo jej brak ją zaniży. Jest to istotna wada, z jaką borykają się inwestycje deweloperskie na peryferiach miast. Konieczność dojazdów ograniczona komfort życia, a przez to przyczynia się do zmniejszenia wartości lokali.

Zdecydowanie do niechcianego sąsiedztwa zaliczyć można tory kolejowe, autostrady, lotniska, zakłady przemysłowe, pola irygacyjne czy inne obiekty, generujące hałas lub odór i obniżające jakość życia. Lokale takie sprzedają się znacznie dłużej i za mniejsze kwoty.

Warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli okaże się, że np. ujęto w nim budowę infrastruktury technicznej na terenie przedmiotowej nieruchomości, jak np. autostrada lub linia wysokiego napięcia, to wówczas straci ona na wartości. Równie problematyczny może okazać się brak MPZP, gdyż może to prowadzić do problemów z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dodaj komentarz