Sejm uchwalił niedawno nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców. Jej głównym założeniem jest przedłużenie wakacji kredytowych na cały rok 2024. Według proponowanych zasad spłacanie rat kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwa razy w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia. Aktualnie ustawa ma trafić pod obrady Senatu.
Jakie zmiany w popularnych wakacjach kredytowych?
Rządowa forma wsparcia nazywana wakacjami kredytowymi jest przeznaczona dla właścicieli pożyczek mieszkaniowych, których rata przekracza 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego. W tej sytuacji jest on liczony jako średnia za poprzednie trzy miesiące. Beneficjentami programu mogą zostać również osoby, które w dniu złożenia wniosku mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Co ważne zawieszenie spłaty kredytu we wspomnianych wyżej okresach będzie możliwe tylko, gdy wartość udzielonego kredytu nie przekracza 1,2 miliona złotych.
Nowelizacja obejmuje też zmiany w zasadach funkcjonowania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalna miesięczna pomoc z ramienia tej instytucji zostanie zwiększona z 2 do 3 tysięcy złotych, a okres pomocowy może trwać nawet 40 miesięcy. Do kredytobiorców w potrzebie pomoc będzie docierała w formie pożyczki w wysokości maksymalnie 120 tysięcy złotych, a jej spłata może być rozłożona na 200 rat.
Oczywiście o pomoc z FWK mogą ubiegać się tylko kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej. Droga do otrzymania wsparcia jest przy tym otwarta również dla właścicieli kredytów walutowych. Najważniejszym warunkiem jest to, aby rata przekraczała 40% dochodu gospodarstwa domowego. Według starych zasad, aby ubiegać się o wsparcie, koszt raty musiał wynosić przynajmniej połowę średniego miesięcznego dochodu.
Uwaga na nowe terminy
Nowe przepisy przewidują zmianę terminów zawieszenia płatności rat kredytów hipotecznych. Osoba spłacająca tego rodzaju zobowiązanie i spełniająca warunki będzie mogła odpocząć od rat przez 4 miesiące w 2024 roku.
Obecnie wiadomo, że parlament nie wyrobi się z pracami nad ustawą o wakacjach kredytowych tak, aby weszła ona w życie już 1 maja. Kredytobiorcy, którzy czekają na wakacje już teraz, będą musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać jeszcze kolejny miesiąc. Powodem są opóźnienia proceduralne w procesie legislacyjnym.
Przez tę kolejną już zmianę przebudować należy również kalendarz wakacji kredytowych. Według proponowanej nowelizacji wakacje będą przysługiwać w dwóch z wybranych trzech miesięcy między czerwcem a sierpniem oraz w dwóch między wrześniem i grudniem 2024 roku.
Wiceminister finansów Jurand Drop jeszcze w trakcie prac ogłosił, że według szacunków MF wakacjami kredytowymi w 2024 r. objętych zostaną 562 tysiące kredytów. W poprzednich latach z tej formy wsparcia skorzystało 1 090 000 kredytobiorców. Mimo że w tym roku proponowana skala pomocy jest mniejsza, MF ocenia, że dla budżetu państwa będzie to strata rzędu 625 miliona złotych z podatku CIT, który nie będzie zapłacony przez banki. Dla instytucji finansowych ta forma pomocy oznacza koszy na poziomie 4,7 miliarda złotych. W poprzednich latach było to powyżej 1,5 miliarda.